Wszyscy kupują JSW, to ja też kupiłem - cena emisyjna 136 PLN

Nie mam w zwyczaju opisywać na tym blogu swoich innych inwestycji poza Skandią, ale skoro już wszyscy o tym mówią, to wypada, też coś napisać. Zapisałem się wczoraj na całe 27 akcji JSW, bo w gruncie rzeczy przeczuwałem dosyć dużą redukcję. Okazuje się, że mogłem się przeliczyć, bo według różnych źródeł na akcje zapisało się od 150 do 200 tysięcy osób. Tak przynajmniej można przeczytać na stronach Money.pl. Przy maksymalnych zapisach i podstawowej puli, akcji powinno wystarczyć właśnie do 150 tysięcy osób, czyli nawet biorąc górną wartość, redukcja nie powinna przekroczyć 15-20%.


Okazuje się, też że entuzjazm inwestorów instytucjonalnych również nie jest jakiś duży i cena 146 PLN może jeszcze zostać obniżona, dodając do tego dzisiejsze strajki w Grecji i raczej kiepskie nastroje na GPW, to nawet 135 PLN może się okazać ceną, która nie będzie dobra ;-). Z drugiej strony amerykanie są na plusie, do debiutu jeszcze ponad tydzień, jak przegłosują oszczędności w Grecji to chociaż krótkoterminowo poprawi się sentyment i może być jakieś odbicie, a do tego JSW najprawdopodobniej trafi do WIG20, czyli apetyt na akcje fundusze powinny mieć.

Wszystko wskazuje na to, że będzie to wyraźnie lepsze IPO niż BGŻ, na który zapisało się niespełna 80 tysięcy osób. Jeśli cena emisyjna jeszcze by spadła, to niedoszacowanie spółki na tle sektora będzie jeszcze większe więc potencjał wzrostu jest. Poza tym minister Grad chyba pamięta, że na jesieni mamy wybory, dobrze by było zapaść inwestorom pozytywnie w pamięci za pomocą ładnej stopy zwrotu.

Na dzień dzisiejszy plan to sprzedać akcje zaraz na samym debiucie, prawdopodobnie z samego rana jak entuzjazm będzie największy, może jakiś mały pakiet zostawię sobie na dłużej mając w pamięci Tauron, który sprzedałem tuż przed dużym skokiem notowań, ale to się jeszcze okaże i będzie zależeć od koniunktury na rynkach. Wieczorem uzupełnię jeszcze ten wpis o oficjalnej informacje na temat ceny emisyjnej i ewentualnej redukcji.

Aktualizacja - 29.06.2011, 00:57: 
Zgodnie z zapowiedzią Ministerstwo Finansów poinformowało we wtorek późnym wieczorem, że ostateczna cena emisyjna akcji Jastrzębskiej Spółki Węglowej to 136 PLN, czyli o 10 PLN mniej niż cena, po której inwestorzy indywidualni dokonywali zapisów. Różnica powinna zostać zwrócona inwestorom po przydzieleniu akcji, na początku lipca.

Zakończono również budowanie księgi popytu wśród instytucji, znaleźli się chętni na wszystkie akcje właśnie za 136 PLN, a pula dla inwestorów indywidualnych nie została powiększona i wynosi 25%. Złożono 168 000 zapisów, czyli redukcja wyniesie jakieś 2.5 miliona akcji, jest to około 20%, jeśli wszyscy złożyliby zapis maksymalny, to daje to jakieś 60 akcji na głowę. Skarb Państwa na całej transakcji zarobi 5.4 miliarda PLN, ponad 30% tegorocznego planu prywatyzacyjnego.

Jaki komentarz do wyceny? Cóż obniżenie na pewno nam nie zaszkodzi, a o tym w jakich nastrojach będziemy obserwować debiut za tydzień w środę zdecyduje zapewne ogólna atmosfera na rynkach finansowych w tym czasie. Trzymajcie kciuki ;-).

Aktuzalizacja - 02.07.2011:
Wczoraj dopisali mi do rachunku liczbę akcji jaką zakupiłem i w mBanku zwrócili nadpłatę za akcje, co ciekawe razem z częścią prowizji :-). Pozostało zatem czekać do środy na debiut. Pewnie się pochwale na blogu kiedy i po jakiej cenie sprzedałem swój pakiet akcji, bo plan na dzisiaj, to sprzedać w pierwszych godzinach notowań.
Udostępnij

RO

 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
  Komentarze
  Komentarze na Facebooku

5 komentarze:

 1. Plan jest dobry. Sam tak planuję. Poczekajmy jednak na to, co się wydarzy. Ogólnie debiuty spółek państwowych wyglądały dotąd dość pozytywnie, więc może tym razem będzie podobnie?

  OdpowiedzUsuń
 2. tez na to liczę, że jednak straty nie będzie i może jednak jakiś zysk, a nie tylko zeby prowizje odrobić ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. I ja teraz pytam ktoś myślał, że zna się na inwestowaniu? :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie za bardzo rozumiem o co chodzi, ja akurat sprzedałem JSW z zyskiem, krótko po debiucie, to że teraz akcje tej spółki stoją nisko na pewno nie jest pocieszające, ale Bogdanka, też miała taki epizod, a mimo wszystko wyszła na prostą.

  OdpowiedzUsuń