Lokata antyinflacyjna w IdeaBanku

Na stronach IdeaBanku nie ma jeszcze szczegółów, ale serwis Wyborcza.biz opublikował już informację  o kolejnej inicjatywie IdeaBanku. Tym razem w dniu, w którym tak głośno jest o inflacji, bank Leszka Czarneckiego zaproponował lokatę antyinflacyjną, która będzie w stałej promocyjnej ofercie (obecnie do 19.06.2011) i zaoferuje oprocentowanie wyliczane na podstawie inflacji. Dokładnie będzie to stopa inflacji rocznej za ostatni miesiąc plus 1.5% premii, czyli w lipcu będzie to dzisiaj podane przez GUS 5% za czerwiec, plus 1.5%, czyli 6.5% i to w ofercie bez podatku Belki, czyli z codziennym naliczaniem odsetek.

Jeśli lokata pojawi się jeszcze w czerwcu, to jej oprocentowanie wyniesie 4.5 + 1.5 = 6%, bo inflacja w maju wyniosła właśnie 4.5%, co i tak będzie najlepszą ofertą na rynku jeśli chodzi o lokaty. Sama lokata ma być zawierana na 2 lata, z oprocentowaniem utrzymanym przez cały okres na poziomie tego z dnia zapisu zmiennym, ustalanym pierwszego dnia każdego miesiąca, według przedstawionego wcześniej wzoru. Oznacza to, że jak inflacja spadnie poniżej 4%, nie będzie to już tak atrakcyjna oferta. Lokata może być, co każde 3 miesiące zerwana bez utraty odsetek (ten mechanizm też już jest znany w grupie banków Leszka Czarneckiego), liczymy 3 miesiące od założenia lokaty, czyli jeśli założymy ją 16.06, to pierwszego zerwania lokaty, bez utraty odsetek, możemy dokonać 16 i 17 września (trzymiesięczny okres kończy się 15 września). Kwota lokaty musi zamknąć się w przedziale 1000 do 14 000 13000 PLN, na dzień dzisiejszy nie wiadomo czy będzie jakiś limit możliwych do założenia lokat przez jednego klienta i według regulaminu nie ma ograniczenia liczby lokat założonych przez jednego klienta. Oferta ma być dostępna zarówno dla klientów indywidualnych, jak i przedsiębiorców.

Prezes banku nie wyklucza również, że za jakiś czas warunki się zmienią i premia na przykład spadnie do 1% ponad inflację. Trzeba przyznać, że w lipcu, jeśli oferta się potwierdzi, będzie to bardzo ciekawa lokata, która jeszcze długo może oferować oprocentowanie wyraźnie wyższe niż konkurencyjne banki. Powstaje też pytanie, czy inne banki z grupy, czyli Getin i OpenFinance, wprowadzą podobny produkt do swojej oferty, czy jest to może forma promocji IdeaBanku, który co rusz stara się przyciągnąć przedsiębiorców ciekawymi ofertami, między innymi możliwością założenia firmy w jednym, bankowym okienku.

Jak na stronie IdeaBanku pojawią się szczegóły to uzupełnię wpis o ważniejsze informacje, których brakuje (szczególnie o ewentualny limit lokat).

Tak jak już zwrócił na to uwagę Marek w komentarzach, warunki lokaty są jednak nieco inne niż przedstawiła to Wyborcza.biz, stosowane poprawki wprowadziłem do tekstu.

Aktualizacja
Nowa edycja lokaty antyinflacyjnej jest jeszcze mniej atrakcyjna, z bonusem na poziomie 1% w porównaniu do inflacji, w tym wypadku znacznie lepiej skorzystać z Getinowej lokaty na start, szerzej opisał ją AppFunds. 
Udostępnij

RO

 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
  Komentarze
  Komentarze na Facebooku

2 komentarze:

 1. I jednakże informacje w prasie okazały się niezbyt dokładne, prawdziwa oferta jest inna w kluczowych punktach (oprocentowania)

  OdpowiedzUsuń
 2. poprawki do tekstu zostały wprowadzone :)

  OdpowiedzUsuń