Aktualizacja portfela - grudzień 2010

Grudzień to specyficzny miesiąc, z jednej strony mamy zime, która nie nastraja mnie nigdy optymistycznie, z drugiej oczekiwanie na rajd św. Mikołaja, który w tym roku chyba całkiem nieźle się udał, a z trzeciej kilka dni, w których większość z nas stara się wyhamować po szaleńczych zakupach w tygodniu poprzedzającym same święta. Już jutro prawie wszystko wróci do normy, większość z nas do pracy i cały ten czar świąt kreowany na witrynach sklepowych już od połowy listopada pryśnie ;-).
W gruncie rzeczy to chyba dobrze, grudzień to tez miesiąc ekstra wydatków, a tych nie lubi nikt, kto pilnuje swoich finansów i stara się aby w każdym miesiącu wpływy przekroczyły wydatki. Idzie styczeń, więc zapowiada się dobry czas na przedsięwzięcie stosownych kroków do poprawy naszego samopoczucia, ale o tym być może napisze jeszcze zanim cyferka zmieni się z 2010 na 2011 ;-).

Teraz wypada napisać kilka słów na temat portfela, który szczerze muszę przyznać nie pochłania ostatnio zbyt wiele mojej uwagi. Zresztą też specjalnie tej uwagi nie wymaga, bo pomimo zwyżek na większości indeksów, specjalnych rajdów na moich funduszach nie ma i sytuacja jest raczej spokojna. Zgodnie z planem w tym miesiącu doszła kolejna miesięczna wpłata w wysokości 275.63 PLN, która w całości została zaksięgowana w bezpiecznym funduszu UNK5. Wpływ na to miała przede wszystkim moja słaba wiara w aktualne wzrosty oraz słaba złotówka, która z jednej strony winduje wartość portfela, ale z drugiej nie sprzyja zakupom jednostek denominowanych w obcych walutach.

W każdym razie portfel ciągle rośnie i jeśli nic złego się nie stanie, to być może już w styczniu przekroczy barierę 10 000 PLN.

Udostępnij

RO

 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
  Komentarze
  Komentarze na Facebooku

6 komentarze:

 1. witam

  widziałes nowe fundusze Quercus w ofercie Skandii?

  jak się na nie zapatrujesz?

  Pozdrowienia

  OdpowiedzUsuń
 2. cześć,

  po Twoim poscie spojrzałem, ciekawie wygladają te fundusze na WIG20, mozna grac na wzrosty i spadki, tylko zastanawiam sie czy długoterminowo takie coś ma sens, bo sprzedaz/kupno funduszu to kilka dni, w tym czasie może się wiele zmienić no i dźwignia 2x jest... trzeba by pewnie badać jakiś długoterminowy trend, moze srednie kroczace typu 50/200, przyjrze się temu, bo ciekawie zapowiada się też fundusz na inwestycje w Afryce...

  heh a btw to pasowałoby jakąs aktualizacje bloga zrobić... :)

  OdpowiedzUsuń
 3. witam

  mam niestety podobne odczucia jak Ty co do szybkości reakcji Skandii na dyspozycję sprzedaży/kupna. Obawiam się, że rzeczywiście inwestowanie przez Skandię w fundy Quercusa spadki i wzrosty może się skończyć źle dla portfela.

  kiedy aktualizacja stanu portfela?

  OdpowiedzUsuń
 4. Aktualizacja bedzie niedługo ;) aczkolwiek słaby miesiac teraz jest, wartosc podrtfela po kolejnej wplacie jest obecnie nizsza niz ta jaka widnieje po prawej stronie ;) w dodatku dzisiaj nie dziala podglad portfela w Skandii i nie moge sprawdzić nawet co tam tak mi ciąży... przed nowym miesiacem na pewno wrzuce poprzednie zestawienie zysk i strata miesiaca i aktualizację portfela.

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam nadzieję, że w dłuższej perspektywie czasu będziesz miał czas i ochotę na samodzielne inwestowanie bez planów oszczędzania typu Skandia. Pochłaniają one znaczną część składek przez co trudno przebić się do jakiegokolwiek zysku w porównaniu jakbyś te kwoty systematycznie wpłacał na lokaty bezbelkowe.

  OdpowiedzUsuń
 6. @Zdzichu

  to jest tylko portfel blogowy, opisuje tutaj swoje przygody ze skandia, zeby ludzie szukajacy informacji na ten temat mogli poczytać cos z pierwszej reki ;) dalem sie na tą skandie glupio złapać, ale skoro juz tak to ciagne to bo aktualnie przy likwidacji tego rachunku dostalbym nieco ponad 4000 PLN...

  poza tym mam troche innych oszczednosci na lokatach i GPW, ale mocno uszczuplone przez kupno i adaptacje mieszkania, w kazdym razie obserwuje gielde i nie zamierzam wszystkich swoich oszczednosci powierzach Skandii ;) jeszcze 26 miesiecy i minie okres obowiazkowych wplat ;)

  OdpowiedzUsuń