A Ty ile zarobiłeś w tym roku?

Spokojnie, to jeszcze nie czas na podsumowanie blogowego portfela, ale Maciek Samcik podrzucił ciekawy temat na swoim Twitterze, czyli raport organizacji Wealth-X, która monitoruje stan posiadania najbogatszych ludzi na Ziemi na temat największych zysków i start jakie ponieśli miliarderzy w tym roku. No i pewnie nigdy nie zgadniecie kto zarobił w 2014 roku najwięcej ;-).

Chciałem pogrzebać nieco głębiej ale niestety wszystko co udało mi się znaleźć to po 5 najlepszych i najgorszych nazwisk, które zawarto w artykule NBC News. Oczywiście trzeba wziąć poprawkę na to, że podane poniżej kwoty to nie są "rzeczywiste" zarobki, a zwyczajnie przyrost lub spadek wartości majątku netto spowodowany najczęściej wzrostem lub spadkiem wartości akcji jakie dana osoba posiada.

Jack Ma
A zatem, bez zbędnych fanfar, w 2014 roku najwięcej, bo aż 18,5 mld USD zarobił pan Jack Ma, założyciel i większościowy udziałowiec portalu Alibaba, który jest największą platformą e-commerce w Chinach, i który zadebiutował w tym roku na giełdzie w USA. Alibaba to również bohater największej oferty pierwotnej w historii, która przekroczyła 21 mld USD. Akcje były sprzedawane po 68 USD, obecnie ich cena na NYSE to ponad 105 USD, więc można powiedzieć, że Jack Ma rozbił bank.


Dla porządku wypada dodać, że Jack Ma powiększył swój majątek z mniej więcej z 10, do 29 mld USD, więc do najbogatszych jak np. będącego na drugim miejscu na liście Forbesa, Warrena Buffetta jeszcze mu daleko. Guru wielu inwestorów "zarobił" w 2014 roku ponad 13 mld USD i obecnie jego majątek szacowany jest na 72,6 mld USD. 23% zysku przez jeden rok przy takim majątku? Komentarz nie jest chyba potrzebny.

Trzecie miejsce z zyskiem na poziomie 10,5 mld USD, zajmuje Bill Gates, który tym samym pewnie umocni się na pozycji lidera wśród najbogatszych ludzi na Ziemi z majątkiem szacowanym na 83,1 mld USD.  13% w ciągu roku to też świetny wynik. Miejsce czwarte z 8,4 mld USD zysku zajmuje Mark Zuckerberg, który również zarobił głównie na tym, że akcje Facebooka podrożały o ponad 45%, stąd jego majątek wzrósł o 34% do wartości 33,1 mld USD.

Piąte miejsce należy do Patricka Drahi, szczerze powiedziawszy to nic mi to nazwisko nie mówiło, ale pobieżne zbadanie tematu pokazuje, że to bardzo ciekawa osoba. Tylko w 2014 roku zarobił ponad 5 mld USD i powiększył swój majątek o ponad 60%, a zrobił to skupując niewielkie spółki telekomunikacyjne w kilku krajach Europy i Ameryki Południowej, a później łącząc je w jeden telekom sprzedał jego akcje na giełdzie w Amsterdamie na początku tego roku.

Jeśli zaś chodzi o największych przegranych to lideruje Rosjanin - Leonid Mikhelson, właściciel między innymi koncernu Novatek, którego majątek skurczył się o 7 mld USD (z 17 do 10 mld USD). Drugie miejsce ze stratą na poziomie 5,9 mld USD, zajmuje Masayoshi Son, którego majątek skurczył się z 19 do 13 mld USD i to pomimo tego, że posiadał sporo akcji grupy Alibaba. 5,5 mld USD stracił Lui Chee Woo oraz Jeff Bezos. Pierwszy z nich zajmuje się biznesem związanym z kasynami, a drugi jest właścicielem doskonale znanego pewnie wszystkim Amazona, czyli spółki która praktycznie nic nie zarabia ;-). 5,2 mld USD stracił natomiast piąty na liście Sheldon Adelson, który również związany jest z rynkiem hazardu.

Jeśli zatem Wasze inwestycje nie wypaliły w tym roku podobnie jak mój portfel, to zawsze możecie się pocieszyć, że są tacy, którzy stracili więcej ;-). Nie trzeba wcale pamiętać o tym, że im mimo wszystko zostało jeszcze kilkanaście miliardów USD więcej niż nam... a i jest też do kogo równać :-).
Udostępnij

RO

 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
  Komentarze
  Komentarze na Facebooku

2 komentarze:

 1. Otrzymaliście może bonus? Jest 4 stycznia a pieniądze do mnie nie dotarły mimo wypełnionego formularza.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja zdecydowanie za mało dlatego jak jakie fatum mnie dopadło, wszystko zaczęło sie psuć i na już potrzebowałam pieniędzy z pomocy ferratum banku skorzystałam, który ekspres kasą mnie poratował.

  OdpowiedzUsuń