Aktualizacja portfela - październik 2013

Tyle tematów do opisania, a tak mało czasu ;-) Zacznijmy od podsumowania października, który wreszcie przynosi jakieś pozytywne informacje dla portfela. W ciągu tego miesiąca udało się odrobić ponad połowę strat spowodowanych spadkiem wartości funduszu ML5. Nadal minus jest całkiem spory, ale jeśli chodzi o koniec roku to pozostaje umiarkowanym optymistą. Do końca 2013 roku pozostało nam 2 miesiące, optymizm na giełdach całkiem spory (ograniczanie QE3 przesunięte na przyszły rok), WIG zyskał w październiku 5,56%, WIG20 zyskał 4,8%, ale największą gwiazdą jest indeks sWIG80 skupiający małe spółki, który zyskał blisko 12%. Optymizm inwestorów największy od kilku lat (co niestety wcale nie jest pozytywnym wskaźnikiem dla GPW) i coraz śmielej pojawiają się przepowiednie o rajdzie św. Mikołaja ;-).

Faktem jest, że w październiku NB4 zyskał ponad 8%, QUE2 zyskał jeszcze więcej, bo ponad 14% i jedynie ML4 nieco psuje portfel, bo jest w zasadzie na zero. Wszystko to jednak pozwoliło na podźwignięcie portfela z poziomu 17 000 PLN, do 17 900 PLN. Czy uda się odrobić do końca roku wszystkie straty? Na to pytanie jeszcze nie znam odpowiedzi, ale mam na to spore nadzieje.


ML4 jeszcze w portfelu zostanie, bo moim zdaniem nieubłaganie zbliża czas gdy USD zacznie się umacniać, szczególnie do jena, która rząd w Tokio bardzo chce osłabić, a wzajemny kurs tych walut jest bardzo mocno skorelowany z tokijską giełdą. Nie zamierzam też wyraźnie powiększać pozycji w QUE2, małe spółki w tej chwili spisują się lepiej niż główny indeks, który ma do pokonania jeszcze jedną ważną barierę poprzedniego szczytu z przełomu 2012 i 2013 roku. Ten szczyt to niby tylko 4% ponad to co mamy teraz, ale chyba nie będzie go tak łatwo przebić.

Wiele też wskazuje na to, że warto powoli zacząć przygotowywać plan wyjścia z funduszy akcji, na początek przyszłego roku. Gdyby zastosować klasyczny cykl, to pod koniec hossy na akcjach warto zwrócić się ku funduszom surowcowym, tylko do tego potrzeba nam inflacji, a tej ani w USA, ani w Europie nie ma. Do końca roku mój nastrój pozostaje jednak byczy, a jak wszyscy dobrze wiemy, nie warto kopać się z trendem, trzeba tylko z niego korzystać.

Swoją drogą, czekamy cały czas na większe zainteresowanie giełdą w mass mediach, ostatni debiut PKP Cargo, który pozwolił zarobić w dniu debiutu ponad 18% z pewnością nie przejdzie bez echa i może przekonać do powrotu na rynki finansowe niezdecydowanych, a za tym również ich pieniądze.

PS. O proszę, jak na zawołanie mamy wpis AppFunds, który już zauważył większą liczbę zapytań o inwestowanie na giełdzie i też zastanawia się ile jeszcze potrwa hossa :)
Udostępnij

RO

 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
  Komentarze
  Komentarze na Facebooku

8 komentarze:

 1. Dzięki za liink. Natomiast co do wpisu - sam popełniałem kiedyś taki błąd, że próbowałem zgadywać górkę czy dołek. Według mnie lepiej zdać się na rynek i przesuwać swoje stopy za nim, bo histeria i panika tłumów pchają kursy akcji i indeksy często do wartości z pozoru absurdalnych.

  OdpowiedzUsuń
 2. zobaczymy jak będzie :) Jak tam opłaty za zarządzanie, przekraczasz 50PLN/miesiąc?

  OdpowiedzUsuń
 3. tak, 56 pln za pazdziernik, ale przyrost kwotowy juz wyraźnie wolniejszy.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja chyba nadal sobie nie daje z tym rady, chociaż trochę się ostatnio dokształcam i zbieram opinie na temat różnych systemów, nawet się chyba z tego jakiś wpis urodzi.

  OdpowiedzUsuń
 5. boli mnie ta opłata za każdym razem gdy ją widzę :)
  Zmieniłeś częstotliwość wpłat czy wpłacasz co miesiąc?

  OdpowiedzUsuń
 6. Jestem ciekawa co z tego wyjdzie :P Mój portfel nigdy nie jest w stanie zaspokoić miesięcznego planu :) http://batfinance.pl

  OdpowiedzUsuń
 7. Witam,

  już od ponad miesiąca prowadzimy blog o oszczędzaniu w ramach akcji Tydzień dla Oszczędzania. Często posiłkujemy się artykułami z innych blogów o finansach. Zachęcamy do odwiedzenia naszego bloga. Mile widziane są również komentarze :)

  Link: http://powiedz-tak-oszczedzaniu.blogspot.com/

  ~Ewelina i Magda

  OdpowiedzUsuń