Finansowe podsumowanie tygodnia

Wiem, że za wiele się na blogu nie dzieje, ale to wcale nie znaczy, że w świecie finansów też jest sezon ogórkowy. Kilka razy w ciągu tygodnia łapie się na chęci napisania o czymś, ale zazwyczaj jest to krótki temat, bardziej informacyjny, który na wpis się za bardzo nie nadaje. Dlatego przyszło mi na myśl, dlaczego by tych wszystkich mniejszych tematów nie połączyć w jedno i co tydzień, w niedziele, opublikować najważniejsze informacje finansowe z mijającego tygodnia. Dzisiaj pierwsza porcja, mam nadzieję, że przypadnie Wam do gustu ;-).1. Polisolokaty odejdą do lamusa, MF szykuje na nie podatek Belki
Po zmianie przepisów o naliczaniu podatku Belki od lokat jednodniowych, rząd praktycznie zlikwidował proceder unikania płacenia podatku od zysków kapitałowych. W odwodzie pozostały tylko polisolokaty, czyli lokata ubrana w ubezpieczenie, ale i po te pieniądze zamierza się schylić fiskus, który od początku 2014 będzie pobierał podatek także od zysków z takiej struktury. W skali roku to około 50 mln PLN, ale jak tylko przepisy wejdą w życie to można oczekiwać, że polisolokaty całkowicie znikną z rynku.

2. IKO, czyli płatności mobilne od PKO BP
Tego nie spodziewałem się po naszym narodowym gigancie, ale wygląda na to, że już niedługo PKO BP zafunduje nam nowinkę, która powinna spopularyzować płatności mobilne (telefonem komórkowym) znacznie bardziej niż dzisiejsze, mocno ograniczone oferty korzystające z technologii NFC. PKO BP na w sklepie z aplikacjami, Google Play i Apple AppStore udostępniło aplikację IKO, która oferuje wiele ciekawych funkcji w tym płatności w sklepach, wypłaty z bankomatów bez karty czy przelewy na nr telefonu. Całość będzie powiązana z naszym kontem osobistym i w zasadzie chyba nawet zasługuje na osobny artykuł, bo to bardzo ciekawe rozwiązanie. Wszystko układa się też w jedną całość, jeśli chodzi o Biedronki i płatności telefonem w tej sieci pomijając prowizje dla organizacji kartowych. Co prawda taka mobilna portmonetka to żadna nowość, ale wprowadzona na taką skale przez największy bank w 38 milionowym kraju to ważne wydarzenie. Po raz pierwszy cieszę się, że jednak mam to płatne konto w PKO BP i jak tylko IKO wystartuje to na pewno opiszę swoje wrażenia.

3. Meritum Bank - 70 PLN za polecenie klienta
Meritum Bank rozpoczyna właśnie program rekomendacyjny Przejdź do Meritum, w którym to płaci za nasze polecenia. Za każdego klienta, który założy konto i w ciągu 60 dni dokona transakcji kartą na kwotę 300 PLN otrzymamy 70 PLN. Warto też przypomnieć, że od 1 marca zmieniają się zasady przydzielania bonusu, teraz będzie to 1% od wszystkich transakcji kartą i nadal będzie to maksymalnie 30 PLN. Przy okazji pamiętajcie, że bank długo księguje te transakcje, moja z 26.02 już nie zmieściła się w lutym i nici z tankowanie o 4% tańszego, a do tego jeszcze 2 PLN za kartę mi zabrali ;-).

4. BGŻ oferuje stałe oprocentowanie kredytu hipotecznego
Na zachodzie jest to podobno popularne, w Polsce takich kredytów nie ma, a nawet jak są to zazwyczaj stały procent obowiązuje tylko na jakiś czas. Tak jest w nowej ofercie BGŻ, gdzie możemy dostać kredyt na mieszkanie z zagwarantowanym przez 5 lat oprocentowanie 5.55%. Dalszy okres kredytowania to już zmienna stopa w zależności od WIBOR12M i wynegocjowanej marży. Ofertę prześwietlił Maciej Samcik. Może kiedyś doczekamy się czasów, że taka oferta na cały okres kredytowania nie będzie wyjątkiem, ale to dopiero po wejściu do strefy Euro, bo stopy procentowe w Polsce mają zbyt dużą amplitudę zmian, aby jakiś bank mógł wziąć ryzyko na siebie.

5. Alior Bank zbiera o Was dane i nie boi się ich użyć
W tygodniu rozkręciła się też wielka afera, jak to jeden z nowych prezesów Alior Bank powiedział w wywiadzie, że zbierają informacje o swoich klientach, aby je wykorzystać do zaproponowania lepszej, spersonalizowanej oferty na podstawie naszych nawyków zakupowych itp. Ogólnie powstało w wielkie oburzenie, nawet w mediach, które piszą o nowych technologiach, nie mówiąc już o bankowcach. To w sumie też dobry temat na osobny wpis, ale w skrócie, tym którzy deklarują, że zamykają konto w Alior Banku, polecam też zamknąć w innych bankach, zamknąć konto na Facebooku i koniecznie w Google, a najlepiej to przestać korzystać z Internetu. Wtedy będziecie bezpieczni!

6. Biedronka - płatności smartfonem w II kwartale 2013, kartą kiedyś tam...
Już po części o tym wspominałem powyżej i w jednym z poprzednich wpisów, jednym słowem sieć, która ma roczne obroty na poziomie 28 mld PLN, zamierza wreszcie skorzystać z nowych technologii i dać na alternatywę dla gotówki. Rzecznik sieci potwierdził, że II. kwartale bieżącego roku ruszą płatności smartfonem, ale nie będzie to technologia korzystająca z NFC czy terminali płatniczych, a coś w rodzaju elektronicznego czeku. Wchodząc do sklepu wygenerujemy sobie w sieci unikalny nr PIN, przy kasie jak przyjdzie nam do płacenia, podamy ten nr kasjerowi, który wklepie go w kasie, a nam na telefonie pojawi się potwierdzenie transkacji, które akceptujemy. Dlatego niedługo w sklepach sieci ma być ogólnodostępne WiFi i prawdopodobnie też dedykowana aplikacja. Nie wiadomo jeszcze z iloma bankami Biedronka będzie współpracować, ale PKO BP, a co za tym idzie pewnie też Inteligo, są praktycznie pewniakami. Zakupy będą nam odliczane bezpośrednio z rachunku rozliczeniowego w banku i oczywiście nawet jeśli bank zażyczy sobie za to jakąś prowizje od Biedronki, to nie będzie 1.5% intercharge fee jak przy płatnościach kartami Visa/MasterCard. Co ciekawe, rzecznik sieci nie wyklucza płatności kartami, ale nie w najbliższej przyszłości, bo najpierw muszą sobie wynegocjować odpowiednią stawkę, a wygląda na to, że obecnie jest pat w negocjacjach.

7. Będzie łatwiej o kredyt - KNF luzuje politykę kredytową
KNF pod naciskiem strony rządowej (4 na 7 członków rady to nominacje polityczne), luzuje bardzo wyraźnie rekomendację T, która jest zbiorem wytycznych dla banków, na temat zasad jakimi mają się kierować przy udzielaniu kredytów. Banki z pewnością się z tego ucieszą i poniekąd jeśli zachowają umiar to może to być też z korzyścią dla konsumentów, bo bank zazwyczaj zaoferuje nam tańszy kredyt niż parabankowe instytucje, które pożyczają na lichwiarski procent, ale zazwyczaj nie mają tak dużych wymagań jeśli chodzi o zdolność kredytową petenta. Zapewne w nasileniu akcji kredytowej pomogą też niższe stopy procentowe.

8. Poczta daje kosza PKO BP i sama chce wykupić Bank Pocztowy
Poczta Polska już drugi raz dała kosza PKO BP i odrzuciła propozycje dokapitalizowania Banku Pocztowego i jednoczesnej sprzedaży kolejnych 25% akcji banku. W zamian za to, Poczta chce wykupić udziały PKO BP i samodzielnie zarządzać Pocztowym, który bardzo dynamicznie się rozwija, ale niestety brakuje mu depozytów. Ryzykowna gra, która może się opłacić, ale na pewno nie spodoba się prezesowi Jagielle i można oczekiwać, że wojna o Bank Pocztowy jeszcze się nie skończyła.

9. PKB Polski w 2012 roku wzrosło o 2%
GUS podał w tym tygodniu o wzroście PKB w IV kwartale 2012 roku, wskaźnik był ten niższy niż w III kwartale i wyniósł 1,1%, ale i tak było to więcej niż prognozy analityków, która zakładały wzrost o 0,9%. W III kwartale wzrost wyniósł 1,4%, a w całym 2012 roku było to 2%. Wygląda też na to, że najgorszy okres w gospodarce mamy już za sobą i widmo recesji przynajmniej na jakiś czas się oddaliło. W 2013 roku prognozuje się wzrost PKB o 1,8-2,2%.

I to tyle jeśli chodzi o pierwsze "Finansowe podsumowanie tygodnia". Jeśli uważacie, że coś istotnego pominąłem to dajcie znać w komentarzach i koniecznie powiedzcie, czy taka pigułka to dobry pomysł :-). Bo z czasem zacznę nagrywać to w formie audio/wideo, jak to np. robimy na FrazPC.pl.

Udostępnij

RO

 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
  Komentarze
  Komentarze na Facebooku

8 komentarze:

 1. Udany pierwszy wpisy nowego cyklu ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Krótko i na temat. Owszem, nie jest to odkrywcza koncepcja prezentowania wpisów na forum, ale ... czyta się sympatycznie. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie działa mi forum:

  "Service Limit Reached!

  There are more replies in this topic, but the free version of this software is only able to display the first 200 replies in every topic.
  To allow unlimited access to this forum the admin needs to upgrade. "

  U Was też tak jest?

  Pozdrawiam
  M

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, założyłem nowy temat i wyjaśniłem o co chodzi ;)

   Usuń
 4. Witam!
  Na moim blogu ukazała się pierwsza część wywiadu z Bartoszem Szymą, znanym profesjonalnym inwestorem, autorem bloga lazyshare.blogspot.com.

  Tutaj możesz ją przeczytać: www.lukaszwitosz.pl/2013/03/bartosz-szyma-inwestor-wywiad.html

  Zachęcam do subskrybowania mojego bloga, by nie przegapić drugiej części wywiadu.
  Pozdrawiam, Łukasz

  OdpowiedzUsuń
 5. Fajny wpis, w pigułce :) Podoba mi się. pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Co do Aliora, to takie zachowanie pokazuje że jest coraz mniej miejsca na rynku pośredników finansowych i nie dziwią wnioski upadłościowe AZ Finanse, Money Expert (częściowo z powodu tej firmy również ja straciłem pracę) czy plotkach o złej kondycji Expandera. Banki zamiast bowiem płacić prowizję od kolokwialnie mówiąc nagonionego klienta same wolą zbierać o nim dane, proponować mu produkt jeszcze zanim ten stwierdzi że takowy będzie mu potrzebny a pieniążki z prowizji trzymać we własnym portfelu. Nie bez powodu Multibank co 1,5 miesiąca dzwonił do mnie z propozycją kredytu hipotecznego. Gdy przyszedłem do nich z prośbą o zamknięcie moich kont, ponieważ w ramach kredytu hipotecznego u konkurencji musiałem tam założyć ROR (więc ten mi jest zbędny), od razu dostałem propozycję prowadzenia kont bez jakichkolwiek opłat a brak wpłat na nie spowodował brak telefonów z jakimikolwiek propozycjami.

  Co do banku pocztowego to Poczta Polska nie odpuści. Gdzieś był wywiad z kimś z zarządu że to właśnie w działaniach bankowych upatrują możliwości osiągania największych zysków grupy i teraz priorytetem dla nich jest przejęcie tej jednostki na własność. Mogliby otworzyć nową, ale tutaj mają już stworzoną i rozkręconą strukturę, więc będzie im szybciej i łatwiej :-)

  OdpowiedzUsuń