Wybrałem się na zakupy - WIG20 i złoto

Podążając za zeszłotygodniową gorączką zakupów, patrząc na to jak wszystko pięknie się układa, Europa drukuje, USA drukują, problemy przykrywa się kocem, Amerykanie żyją kampanią prezydencką, a do tego zaczyna się statystycznie najlepszy okres w roku na giełdzie, postanowiłem poczynić pewne duże zmiany w portfelu ;-).

Po pierwsze nowa składka w tym miesiącu poszła na zakup QUE2 (fundusz na wzrost WIG20 z podwójną dźwignią), do tego dorzuciłem jeszcze konwersje wszystkich środków z UNK4 także na QUE2, co dało zaangażowanie na poziomie około 2100 PLN. Wreszcie trzecia transakcja, to konwersja CU2, 70% na zakup ML5 (złoto) i 30% jeszcze na QUE2. Ostatecznie jak te konwersje się zrealizują, to około 5000 PLN, czyli 1/3 blogowego portfela będzie w ryzykownych aktywach, 3000 PLN w QUE2 i 2000 PLN w ML5.

Reszta struktury portfela we wrześniu już się nie zmieni, ale pewnie będę teraz nieco baczniej obserwował rynki i kto wie czy jeszcze czegoś ciekawego nie poszukam. Boli najbardziej ta bezwładność, bo kto wie czy do środy, WIG20 nie powędruje już na 2500 pkt na fali euforii, ale chyba czas zaryzykować, bo jak już to nieraz zauważyliście, na samych obligacjach, za daleko z opłatami w Skandii nie da się zajechać (skoro mowa o opłatach, napisałem maila z pytaniem, czemu nie pobrali opłaty w sierpniu, czekam na odpowiedź ;-)).

Jest jeszcze jedno ogłoszenie parafialne, od dzisiaj możecie trafić na Regularne oszczędzanie, także wpisując w przeglądarce adres http://regularne-oszczedzanie.pl. Nie planuje  na razie przenosin na własny serwer z bloggera, bo mi tu dobrze, ale własna domena pewnie nie zaszkodzi ;-).
Udostępnij

RO

 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
  Komentarze
  Komentarze na Facebooku

20 komentarze:

 1. Według mnie - bardzo dobry wybór, jeśli chodzi o WIG20 i złoto. Potencjalne zyski - spore, a i ryzyko wydaje się być niewielkie.

  OdpowiedzUsuń
 2. czemu ML5 a nie DWS5? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyjrzałem się wykresom za ostatni rok, na ML5 jest większa zmienność, przy wzrostach to może być pozytywnym zjawiskiem. Poza tym jakoś chyba bardziej ufam zarządzającym w Black Rock. Dochodzi ryzyko walutowe, ale jestem gotów je ponieść.

   @Eugeniusz - i to jest właśnie najgorsze, wszyscy teraz o tym piszą, wzrost, złoto, będzie hossa itp., a we mnie to tylko budzi wątpliwości ;-)

   Usuń
  2. Investors Gold to nie to samo co BlackRock.
   Po pierwsze ten drugi jest funduszem wydobywców złota, a nie złota. I wydobywcy z samym złotem mają mniej wspólnego niż większości inwestorów się wydaje. Ten pierwszy po części jest oparty na złocie, a po części na kopalniach.
   A po drugie Investors ma bardzo wysokie koszty: 4% na funduszu plus koszt funduszu docelowego - np. przy 2% mamy prawie 6% łącznych kosztów. To kilkakrotnie drożej od BlackRock.

   Sądzę że Kamil dobrze wybrał z tych dwóch :)

   Usuń
 3. @Kamil
  problemem obu fundów jest to, że nie są 100% odwzorowaniem "gold spot" :)

  NIe wiem jaka jest tendencja na parze USD/PLN ale niestety spadki na dolarze mogą zjeść potencjalny zysk na ML5.
  Tak czy inaczej myślę, że QUE2 jest w chwili obecnej najlepszym wyjściem aby albo zyskać albo stracić na portfelu. Tak jak napisałeś... na obligacjach to nawet na opłaty nie zarobisz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj ja tam bardziej wierze w USD niż naszą walutę, a już na pewno nie w to, że kurs zje potencjalne zyski, za to pewnie przy okazji spadków, będzie działał jak poduszka.

   Usuń
 4. czy mozna kupic jednostki tego QUE2 kupic w alior banku lub mbanku?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie można, dystrybutorów masz tutaj: http://quercustfi.pl/Oferta/Nasi_dystrybutorzy
   Imho moim zdaniem nie ma to sensu, jeśli możesz np. kupić sobie ETFa na WIG20, raz, że nie ma okresu oczekiwania na nabycie/zbycie jednostek, tylko kupujesz niemal natychmiast, a dwa nie ma dźwigni, której brak jest jednak chyba bezpieczniejszy.

   Usuń
  2. dzieki za odpowiedz

   Usuń
 5. Nie za wcześnie. Złoto przed oporami w okolicach 1800, dwa razy poziomy były testowane i dwa razy bez skutku.
  Wig 20, tutaj co najmniej trzy czynniki ograniczają wzrosty zresztą piszę o tym w ostatnim wpisie.
  http://risk-and-profit.blogspot.com/2012/09/opor-punkty-zwrotne-czyli-jakie-jest.html
  Pozdrawiam i powodzenia w inwestycjach

  OdpowiedzUsuń
 6. Zobaczymy jak to wyjdzie. Ja myślę, że z tym QUE2 to możesz naprawdę kiepsko trafić (oby jednak było ok).

  W tej chwili 10 000 zł na WIGu20 znaczy to samo co 2000 zł na lewarze.

  Nie wiem, ale przy takiej zmienności rynku i do tego z „bezwładnością” Skandii, nigdy bym tak nie zagrał. Ale ja już nie śledzę rynków, więc nie trzeba się specjalnie sugerować tym, co od czasu do czasu napiszę.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja też korekt i ruchu w dół nie wykluczam, ale też przecież nie gram vabanque, taka korekta w tym tygodniu nawet by była na rękę, ale nie ma co gdybać.

  OdpowiedzUsuń
 8. A czemu się pozbyłeś właśnie UNK4?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z racji ich wpadki z DSS, po prostu mi podpadli i może to nie była najlepsza decyzja, bo sporo odrabiają, ale nie ma też gwarancji, że nie będzie kolejnej obsuwy, nie ma nic za darmo, co pokazują wznowione dzisiaj notowania IDEA Premium.

   Usuń
 9. Uzupełniając mój wpis z 30 sierpnia zaznaczę że ja BlackRock World Gold nie zamierzam trzymać długoterminowo. Od 30 sierpnia wzrósł już jakieś 8% i zgodnie z moimi przypuszczeniami kopalnie rosną szybciej niż samo złoto.

  Lecz ogólnie złoto wydaje się już dość drogie, zatem długi termin postrzegam negatywnie. Gdy kopalnie w dużej części dogonią trend kruszcu, zastanowie się nad wyjściem z tej inwestycji. Tylko nie wiem w co. W akcje raczej nie...

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo dobra decyzja Kamil z tym QUE2,choc sam tez nie wykluczam korekty jeszcze jednej jestem tez obecnie w QUE2-100% od decyzjii EBC i FED,ale wedlug mnie przebicie poziomu 2450 daje nam dalsze wzrosty na 2850 pkt,jesli chodzi o zloto ja czekam az przebije poziom 1950 wtedy wchodze narazie obserwuje serdecznie pozdr

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja również gratuluje tajmingu z que2 :)
  ja na razie 30% w que2 bo się trochę boję :]

  OdpowiedzUsuń
 12. Marcin masz racje,jest to ryzyko z tym funduszem QUE2,ale jest to jedyny fundusz dla mnie ktory przy wzrostach daje niezla stope zysku,ewentualnie siedze na QUE3,gdzie pisalem ze w lipcu-sierpniu co 4 sesje zmienialem ale to juz pisalem na innym watku.Teraz byc moze po wygasnieciu kontraktow w piatek,moze nastapic jakas korekta na GPW i dumam czy nie wrocic na ten okres na QUE3 pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 13. Ja również w QUE2 od decyzji EBC ze 100% kapitału siedzę. We wtorek zleciłem konwersję na UNK4 bo coś zbyt nerwowo się na giełdzie robi, a szkoda mi tracić ledwo wypracowanych zysków. I szczerze - trudno powiedzieć czy WIG20 pójdzie teraz do góry, cała euforia już się wydarzyła, duże wzrosty już były. Poobserwuję chwilę rynek i też się chyba nad QUE3 zastanowię w niedalekim czasie.

  OdpowiedzUsuń
 14. Złoto jest dobrą inwestycją na przyszłość, nawet w tak niepewnych czasach.

  progold

  OdpowiedzUsuń