Polisa strukturyzowana od BGŻ Optima

Mam nadzieje, że jeszcze nie macie dość Optimy, dzisiaj trafiła do mnie informacja prasowa i okazuje się, że zgodnie z zapowiedzią pojawią się dwa produkty oszczędnościowe, pierwszy z nich to wspominana wczoraj polisolokata, która nie wzbudziła Waszego entuzjazmu, co jest całkiem zrozumiałe. Drugi to natomiast polisa strukturyzowana, czyli zwykła lokata strukturyzowana, w formie ubezpieczenia, czyli uwolniona od podatku Belki, a do tego bazująca na wzroście cen ropy.

Zapisy na tą polisę będą trwały od 21 maja do 20 czerwca, minimalna kwota inwestycji to 4000 PLN i warto też chyba dodać, że mamy gwarancję zwrotu kapitału, czyli nominalnie na tej ofercie nie stracimy. Co jest natomiast do wygrania? Polisa ma trwać 2 lata i w tym czasie nasze zyski będą rosły proporcjonalnie do wzrostu ceny ropy typu Brent na londyńskiej giełdzie. Oczywiście ubezpieczyciel (TU Europa) też musi zarobić, dlatego wskaźnik partycypacji będzie wynosił od 70% do 100% i zostanie ogłoszony po zakończeniu zapisów. Oznacza to, że dostaniemy pomiędzy 70%, a 100% zysków z ewentualnego wzrostu cen ropy Brent.

Informacja prasowa zachęca do inwestycji argumentując, że w latach 2007-2012 przy tego typu produktach trwających 2 lata i zaczynających się w różnych okresach, średnia stopa zwrotu wyniosła 23% (za 2 lata, przy 100% partycypacji). Obecnie kurs ropy typu Brent wynosi 110 USD za baryłkę, historycznie rekordowe ceny sięgały nieco ponad 140 USD, więc jakiś tam potencjał wzrostu jest, ale w obliczu kolejnego kryzysu w strefie euro i recesji, nie widzę powodów, dla których ropa miałaby drożeć, ale też specjalistą w tej dziedzinie nie jestem ;-).

Szczegółowy opis obliczenia zysku z inwestycji przedstawia się następująco:
Inwestycja w Polisę Strukturyzowaną BGŻOptima może zacząć się już od minimum 4 000 zł. Czas trwania polisy - 24 miesiące. Subskrypcja potrwa od 21 maja do 20 czerwca 2012 r. W celu obliczenia wysokości premii, będą brane pod uwagę: wartość początkowa wskaźnika (czyli wartość najbliższego do wygaśnięcia kontraktu na ropę naftową typu Brent notowanego na giełdzie ICE w Londynie) oraz wartość końcowa będąca średnią arytmetyczną wartości wskaźnika z dni obserwacji (wyznaczonych na 8 dni w okresie kolejnych 24 miesięcy). Na koniec okresu inwestycji klient otrzyma od 70 do 100 proc. udziału we wzroście cen ropy naftowej (w zależności od wyceny instrumentu bazowego znanej po zakończeniu subskrypcji). Wysokość wskaźnika partycypacji zostanie ustalona po zakończeniu subskrypcji. Niezależnie od wysokości premii, klient ma pełną gwarancję wpłaconych środków na koniec trwania okresu ubezpieczenia.
 Oczywiście decyzję inwestycyjną każdy musi podjąć samodzielnie, ja pasuje.
Udostępnij

RO

 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
  Komentarze
  Komentarze na Facebooku

3 komentarze:

 1. Polisolokata min. 2000, polisa strukturyzowana min. 4000; polisolokata 12 miesięcy, polisa strukturyzowana 24 miesiące. No proszę, chcą od nas powyciągać coraz więcej pieniędzy na coraz dłuższy okres czasu. Tam gdzie babcia koszyczek nosiła...

  OdpowiedzUsuń
 2. pamiętasz swój post o skandii i jej strukturze na ropę? Jak dla mnie taka sama ściema, zobacz w notowaniach na skandii jak stoi teraz ropa :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Polisolokata polisolokatą, ale jeżeli z podstawowymi kwestiami bank sobie nie radzi ... Kiedyś na tym blogu było o kłopotach z przelewami. Ja je mam od dłuższego czasu w BGŻ OPTIMA i chyba skończy się to poprostu likwidacją konta. W świecie cywilizowanym jest tak, że ustawiony kilka dni wcześniej przelew jest realizowany zadanego dnia pierwszą sesją wychodzącą, ale nie w BGŻ OPTIMA. Tam może być ostatnią, a klientowi nic do tego dlaczego.A przecież każdy z konta powiązanego reguluje jakieś tam swoje zobowiązania w danym dniu. Żeby było śmieszniej, to korespondencję w tym temacie klasycznie olewają i pozostawiają bez odpowiedzi. Szkoda, bo dobrze sie zapowiadali ...

  OdpowiedzUsuń