Aktualizacja portfela - marzec 2012

Składka zaksięgowana, opłata pobrana, to dokonać aktualizacji portfela, który ma się tak sobie, bo ostatni tydzień stał pod znakiem niewielkich, ale jednak spadków indeksu WIG20. Nasza giełda naprawdę nie wie gdzie chce pójść, wszyscy dookoła biją rekordy, analizy pokazują, że powinna być hossa, firmy zarabiają i notują niezłe wyniki, a WIG20 przywiązany do granicy 2300 pkt i ani myśli iść gdzieś wyżej. Frustrujące to nieco, ale co zrobić, jestem cierpliwy i trzymam QUE2, dopóki jesteśmy powyżej 2200 pkt to nie ma za bardzo się czym stresować.

Inwestycja w HSBC1, czyli w Chiny okazała się co najmniej wątpliwa, niby wyglądało to na wykresie obiecująco, ale póki co jest taki sam marazm jak na GPW. Reszta bezpiecznych aktywów zgodnie z oczekiwaniami, powoli, minimalnie rośnie, chociaż to co urośnie zabiera miesięczna opłata, w tym miesiącu było to już 48,4 PLN. Sam portfel wygląda obecnie tak:

Pod ostatnim postem o zysku i stracie miesiąca, wywiązała się całkiem ciekawa dyskusja, w jej efekcie policzyłem sobie parę rzeczy i wyniki są dosyć ciekawe, nieco opisałem  już w komentarzach, ale zamierzam przygotować to w nieco bardziej zjadliwej formie. W każdym razie końcowy wniosek był taki, że rozwiązywanie umowy na Skandie obecnie nie jest dobrym pomysłem, więc nie martwcie się, będę jeszcze trochę tego bloga prowadził :-).
Udostępnij

RO

  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
    Komentarze
    Komentarze na Facebooku

18 komentarze:

  1. u mnie podobnie :) marazm...
    ale w poniedziałek przyjdzie do mnie mój doradca finansowy :D i już kazał mi przygotować portfel celem optymalizacji :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. uuu to licze na relacje z tego wydarzenia i przede wszystkim skład zoptymalizowanego portfela :D

      Usuń
  2. nie omieszkam spisać relacji...pewnie padnie też hasło A. Adamiec :D

    OdpowiedzUsuń
  3. Chiny wchodzą powolutku w rolę zagrożenia dla rynków, gdzie pierw poprzez gigantyczny popyt amortyzować miały światowe turbulencje.

    Ostatnie dane nie napawają optymizmem i w zasadzie świat zaczyna się zastanawiać czy to tylko chwilowa zapaść, czy początek zapaści.

    Generalnie uważałbym na zaangażowanie w ten obszar:)

    OdpowiedzUsuń
  4. tez bede mial kontakt we wtorek z moim doradca to tez napisze obecnie moj porfel to Idea Premium 100% i czekamy na roztrzygniecie narazie marne obroty na GPW,brak kapitalu zagranicznego ale to moze sie zmienic pozdr Kamil fajny bloog.Ps dodam ze jestem rowniez inwestorem gieldowym i w piatek kupowalem akcje pozdr

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak po prawdzie to ja tez na poczatku tygodnia kupiłem ETF na WIG20, ale jak widać ta inwestycja też nie poszła najlepiej ;)

      Usuń
  5. dzisiaj odbyłem rozmowę z "doradcą" innej firmy niż skandia:
    Propozycje:
    1. 600zl/m-c w aegon alfana 10lat
    2. lokata strukturalna salsa na 3 lata...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Uuu to dobry z Ciebie klient, jak Ci zasugerował 600 pln/msc ;) mi kiedys sugerował jegomość z Efektu 300 pln/msc w Aegonie na 10 lat ;)

      Usuń
    2. A ja właśnie robię cesję polisy Aegonu.

      Wartość polisy 8600zł, cena 4200zł.
      Chyba dobry interes? Dodam, że zbierać trzeba jeszce dwa lata, a wypłacić można po 7 latach.

      Usuń
    3. sam też się zastanawiałem czy nie skupować tych polis, bo ludzie starają się tego gówna pozbywać nawet po kosztach byle dostać trochę gotówki...ale jakoś nie mam czasu nad tym usiąść...

      Usuń
    4. @Daro
      cena za polisę dobra, też kiedyś się nad skupowaniem zastanawiałem, szczególnie takich stosunkowo krótkich polis na max. 10 lat.

      Usuń
  6. @Kamil
    masz jakieś doświadczenie z "strukturami", bo kończą mi się lokaty jednodniowe i gdzieś muszę ulokować kasę. Na pewno nie włożę tego w skandie i na giełdę. Niestety nie mogę sobie pozwolić na stratę tej kasy :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na strukturach też nie zarobisz, pozostaje chyba tylko szukanie najlepszych lokat, ewentualnie polisolokat, chociaż ja bym jeszcze rozważył SFI w mBanku i jakis fundusz obligacji/pieniężny skoro giełda nie wchodzi w grę ;)

      Usuń
  7. poczytałem trochę o tych strukturach i są jak zwykle 2 strony medalu, niektóre struktury dają nawet 10% rocznie a niektóre nie dają nic :)
    Myślę, że wejdę z niewielką kwotą w jakąś strukturę i zobaczę jak to działa...
    Co do aegon alfa to novum podobno polega na tym, że jest to aktywne zarzadzanie przez ludzi Adamca tzn , że wpłacasz i zapominasz :) Jak to w rzeczywistości wygląd i jak z zyskami to nie wiem.
    Tak czy inaczej nadal nie mam pomysłu na tą kasę :/

    OdpowiedzUsuń
  8. Opisywałem ostatnio strukturę od mBanku, pewnie niektore daja zarobić, ale to prawie hazard, bo sie zakładasz z bankiem, że albo coś wzrośnie, albo spadnie ;) przynajmniej ochrona kapitału jest.

    I może jeszcze Adamiec daje jakąś gwarancje stopy zwrotu? ;)

    OdpowiedzUsuń
  9. @Marcin

    Nieważne jak wyjdzie z tą strukturą – nieważne czy zarobisz i ile. Po prostu jest to zła decyzja. Ile razy może się udawać, podejmując ciągle złe decyzje? Może to dziwić, ale szczegóły nie są istotne.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. dla mnie ważne czy zarobię :), dlaczego ma to być zła decyzja?

      Usuń
    2. Struktury mają zazwyczaj postać prostego zakładu, odroczonego np. o 6 czy 12M. To znaczy, że obstawiamy i liczymy na szczęście. A jedna struktura nie jest lepsza od drugiej (przynajmniej nie dużo lepsza). Ponadto, ich konstrukcje są niekorzystne dla inwestora.

      Jeśli liczba takich zakładów dąży do nieskończoności, to zyski inwestora dążą do zera. Kwota inwestycji również dąży do zera.

      Poza tym co to za metodyka? Strzelamy i liczymy na to, że celnie. I co dalej? Dokąd to może doprowadzić? Dlatego napisałem: „ile razy może się udawać, podejmując ciągle złe decyzje?”.

      Zauważ, że tak naprawdę niczym się to nie różni od giełdowej spekulacji.

      Pisałem już wielokrotnie. Dobrze podjęta decyzja to nie taka, która zawsze kończy się zyskiem, tylko taka, która oznacza najlepszy w danej sytuacji wybór. W długim okresie, procentować może tylko przewaga dobrze podjętych decyzji.

      Usuń