Aktualizacja portfela - luty 2013

Nie bez problemu bo od 2 dni nie mogę się zalogować na konto w Skandii na komputerze, udało się dopiero przy pomocy telefonu, ale czas na publikacje podsumowania kolejnego miesiąca, który niestety w ostatnich dniach nie jest zbyt pozytywny i z tego powodu portfel ponownie notuje zauważalną stratę. To jednak specjalnie mnie nie dołuje, bo de facto wyraźnie traci tylko QUE2, małe spółki trzymają się w ryzach, HSBC3 wychodzi na 0, a TEMP6 nawet zarabia ;-).

Jeśli można mówić o błędzie, to popełniłem jeden, tydzień temu chciałem złożyć zlecenie sprzedaży QUE2, ale tego nie zrobiłem i dzisiaj mogę żałować, chociaż nie jest to też jeszcze jakaś dotkliwa strata. Poza tym w portfelu większych zmian nie ma, 5 funduszy, które obecnie posiadam raczej w nim pozostanie, choć ich udział może się w najbliższym czasie zmienić. Wartość jednostek na obrazku poniżej jest już podano po odciągnięciu kolejnej miesięcznej opłaty.Tym pozytywnym akcentem wchodzę w ostatni obowiązkowy miesiąc składkowy  w Skandii. Od kwietnia wszystkie kolejne wpłaty będą dostępne w każdej chwili, a koszty zarządzania tymi pieniędzmi będą wynosiły tylko połowę obecnych, co oznacza, że wreszcie wskaźnik udziału opłat w ogólnej wartości portfela będzie rósł wolniej.

I to chyba tyle, pocieszające jest, że pomimo tego co pokazują dane z realnej gospodarki, wskaźniki wyprzedzające wskazują na ożywienie, za nimi powinny pojawić się też wzrosty na giełdach, problem tylko w tym, że te wzrosty już są na innych rynkach, a nasz flagowy WIG20 nie za bardzo zamierza iść w tym samym kierunku co reszta świata. Może coś się zmieni po marcowych "trzech wiedźmach" (rozliczenie kontraktów, raz na 3 miesiące w 3 piątek miesiąca)? Innego powodu, dla którego WIG20 tak odstaje od reszty świata dzisiaj nie widzę, nawet biorąc pod uwagę niezbyt ciekawą koniunkturę gospodarczą, bo tak samo przecież było na początku 2009 roku, a co było dalej, wszyscy dobrze wiemy.
Udostępnij

RO

 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
  Komentarze
  Komentarze na Facebooku

6 komentarze:

 1. nareszcie nowy wpis :)
  ja też nie mogę się zalogować do skandii ale to może i lepiej, przynajmniej się nie denerwuję jak kasa topnieje :)
  U mnie data graniczna to 17.03.2013 - wtedy upływa okres 5 lat wpłat obowiązkowych i teraz moje pytania:
  1. muszę nadal wpłacać co miesiąc podaną kwotę? czy mogę wpłacić jednorazowo więcej? czy muszę zmienić częstotliwość opłacania składek?
  2. czy mogę wpłacić całość rocznych składek a po upływie np 14 dni je wypłacić?
  3. czy dobrze rozumiem, że oprocentowanie dla kwoty zgromadzonej przez 5 lat będzie wynosić 3,5% ( w moim przypadku) a dla składek od kwietnia 1,75% ?
  Pozdrowienia :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ad.1 możesz wpłacić dowolną wielokrotność składki, nie musisz zmieniac czestotliwości i nie musisz indeksować
   Ad.2 trzeba by doczytać ale na 99% tak
   Ad.3 dobrze rozumiesz

   Pzdr ;)

   Usuń
 2. Rzeczywiście efekt stycznia nie wypalił w tym roku. Ale pamiętaj że było u nas kilka wydarzeń które mocno się do tego przyczyniły: oferty dużych banków (PKO BP, PEKAO SA) i tąpnięcie na akcjach TPSA.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Efekt stycznia wypalił, spójrz na poprzedni wpis, trzeba tylko spojrzeć na sWIG80 :)

   Usuń
 3. Tylko że spadków nie należy chyba tłumaczyć "zacofaniem" naszej giełdy. Z tego co widzę jednostki uczestnictwa funduszy związanych z naszymi akcjami stanowi 45% Twojego portfela. Reszta inwestuje na całym świecie, lub zajmuje się instrumentami pieniężnymi.
  Co nie zmienia faktu że giełda rzeczywiście po rajdzie świętego mikołaja dostała sporych zawirowań, co widzi również mój portfel. Na szczęście portfel zupełnie niezwiązany ze Skandią więc mogę w każdej chwili wycofać wszystkie środki :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam
  Pierwszy raz trafiłam na blog, ponieważ dopiero zaczynam szukać możliwości oszczędzania. Dobrze poznać przynajmniej kierunek, w jakim warto spoglądać.

  OdpowiedzUsuń