Konto Godne Polecenia przestaje być godne polecenia

Przyszedł czas na wystawienie rachunku, BZ WBK od 1 lutego 2015 wprowadza opłaty związane ze swoim flagowym produktem, jakim jest Konto Godne Polecenia. To to samo konto, przy założeniu którego można było zgarnąć bonus w wysokości nawet 700 PLN, przez bodaj 3 edycje specjalnej promocji. Niektórzy z Was pewnie jeszcze ten bonus dostają, bo ostatnia edycja skończyła się w maju tego roku.


Konto Godne Polecenia z założenia było i nadal jeszcze jest w pełni darmowe, tak samo wydana do niego karta czy wypłaty z bankomatów BZ WBK i PKO BP. Wszystko zmieni się od 1 lutego 2015, kiedy to do tabeli opłat i prowizji trafi pozycja związana z opłatą za kartę Mastercard Omni/Payback Omni, która wyniesie 7 PLN i będzie niestety obowiązkowa, bez względu na jakiekolwiek warunki.

Zmian jest zresztą znacznie więcej i wygląda na to, że po zakończeniu procesu włączania klientów Kredy Banku do BZ WBK, rozpoczyna się proces "wyciskania". Nie powinno to w sumie dziwić, bo od przyszłego roku BFG podnosi składki na swój fundusz (zapewne ma to związek z koniecznością ratowania wielu SKOKów), i banki będą musiały wyłuskać przynajmniej dodatkowy 1 mld PLN, a nie dopuszczają do siebie myśli, że mogłoby się to odbić na ich wynikach finansowych, więc trzeba wyciągnąć pieniądze od klientów.

Wracając jeszcze na chwilę do Konta Godnego Polecenia, jeśli nie chcecie z niego rezygnować, to najlepszą opcją wydaje się całkowita rezygnacja z karty płatniczej, albo wymiana swojej obecnej, na nową - Visa Sol, która jest tańsza (4 PLN miesięcznie) i może być darmowa, jeśli w miesiącu dokonamy przynajmniej 5 transakcji bezgotówkowych. Ta karta jednak pozwala na darmową wypłatę tylko z bankomatów BZ WBK... Jednym słowem, oferta Konta Godnego Polecenia, przestaje być godna polecenia, a robi się mocno średnia. Lepiej jest zmienić swój rachunek na Konto 1/2/3, które przy wpływach ponad 2000 PLN/miesiąc jest darmowe, a jeszcze można dostać bonus za opłacanie rachunków. Karta do tego konta też może być darmowa jeśli wydamy przy jej pomocy ponad 500 PLN co miesiąc (inaczej 5 PLN).

BZ WBK podnosi też wiele innych opłat, wprowadza np. opłatę za konto walutowe (2 jednostki monetarne jeśli saldo konta jest niższe niż 20 jednostek monetarnych), opłatę 8 PLN za przelew na obce rachunki w placówce bankowej, wyższe opłaty za popularne niegdyś konto Avocado, podwyżkę opłaty za przelew SEPA z 5 do 8 PLN, kolejną wypłatę z konta oszczędnościowego z 7 na 10 PLN, sporządzenie różnego rodzaju zaświadczeń z 25 do 50 PLN i wiele innych, warto zapoznać się z dokumentem, w którym wszystkie zmiany zostały wyszczególnione, można to zrobić tutaj (lub po zalogowaniu się do bankowości internetowej).

Niestety obawiam się, że w świetle ostatnich wydarzeń, czyli wspomnianej wyższej składce do BFG oraz obniżeniu stawek interchange za płatności kartami, inne banki podążą ścieżką BZ WBK i można spodziewać się masowego podnoszenia opłat. Warto monitorować swoje konta bankowe, aby nie okazało się, że nagle z rachunku bankowego zaczyna Wam znikać więcej pieniędzy niż powinno ;-).

Moja odpowiedź dla BZ WBK to zamknięcie konta, niestety, ale nic mnie przy nim nie trzyma, bo BZ WBK ani nie ma dobrej oferty depozytowej, ani rewelacyjnego systemu transakcyjnego czy aplikacji mobilnej. Nawet bardzo dobrze się składa, bo koniec roku składnia do przejrzenia swojego zestawu rachunków bankowych i zamknięcia tych, które nie przynoszą żadnych korzyści. U mnie taki los spotka jeszcze konto w T-Mobile Usługi Bankowe (dawny Sync). Pozostaną mi zatem tylko konta w PKO BP, mBanku, Getin Banku, Credit Agricole, Meritum Banku i BNP Paribas... i może w Banku SMART, bo obecnie to bardzo dobre miejsce na przechowywanie oszczędności (4% na koncie oszczędnościowym, max. 50 000 PLN).
Udostępnij

RO

 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
  Komentarze
  Komentarze na Facebooku

7 komentarze:

 1. Kevin przecież nie żyje, zginął w CODAW.

  OdpowiedzUsuń
 2. Kevin żyje - ale został "Sam w banku"

  OdpowiedzUsuń
 3. Kevin został prezydentem, kolejny sezon House of Cards już niedługo ;-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja też zamykam tam konto, a zmiana opłat tylko przyspiesza moja decyzję. Kont mam już i tak za wiele i trzeba zrobić w nich porządek :)
  Bank Smart warto mieć dla tych 4% i trzymać tam płynne środki.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja już karty oddałem, jeszcze tylko w marcu żonie zapłacą 70zł premii, i mają o 2 konta i 5 kart (łącznie do tych kont) mniej u siebie :) nie będę też im oddawał 20 zł. co miesiąc za trzymanie u nich kasy, na dwóch kontach... :) tak czy inaczej dziękuję za premie którą mi wypłacili, łącznie 1400 zł za 10 miesięcy u nich :P

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja też oddałem karty ostatnio ;-) konto jeszcze zostało, ale chyba nie na długo.

  OdpowiedzUsuń