Płatności mobilne Biedronki z Pekao, Aliorem i Getinem

Wiele wskazuje na to, że płatności mobilne w Biedronkach są już coraz bliżej. Poruszałem ten temat już kilka razy, bo to bardzo ciekawy test dla naszego rynku, największy detalista wśród marketów/dyskontów, wprowadza rozwiązanie, które całkowicie pomija system płatności bezgotówkowych w takiej formie, w jakiej działa on obecnie, czyli np. nie wymaga terminala, jak jest to np. w przypadku IKO.

Potencjał wśród klientów na pewno jest, czy duży o tym pewnie już niedługo się przekonamy, bo najprawdopodobniej usługa ruszy już 7 października. Tak przynajmniej wynika z mniej i bardziej wiarygodnych plotek zasłyszanych w różnych miejscach. To co wiem na pewno, to fakt, że oprogramowanie kas w Biedronce jest już przygotowane, a nawet pojawił się na nich dodatkowy przycisk do płatności mobilnych. Pracownicy Biedronki odbywają też szkolenia z przyjmowania płatności telefonem, więc temat jest z pewnością przesądzony.

Inna ciekawa plotka to lista banków, które wezmą udział w projekcie. Początkowo sieć dyskontów testowała płatności telefonem z BZ WBK, ale wygląda na to, że nic z tej współpracy nie wyszło, prawdopodobnie dlatego, że Biedronka nie ma zamiaru płacić żadnej prowizji od tej usługi na rzecz banków. Ostatecznie projekt podobno wystartuje przy współpracy z trzema bankami, Pekao SA, Alior Bank/Sync oraz Getin Bank. Z tej grupy tylko ten drugi przystąpił do projektu IKO, Pekao preferuje swój własny system PeoPay, a Getin ma chyba jeszcze inny pomysł.

Nie jest w tej chwili jasne, czy będzie możliwość płacenia bezpośrednio z konta ROR, pojawiały się głosy, że będzie to na zasadzie elektronicznej portmonetki, ale podobno sieć naciskała na banki, aby wprowadzić możliwość bezpośrednich płatności z konta, bo mało komu będzie się pewnie chciało zasilać osobny rachunek tylko do płatności w Biedronce.

Jakby nie patrzeć, za 2 tygodnie wszystko powinno już być jasne i sam jestem ciekawy jak to rozwiązanie się przyjmie i jak dokładnie będzie przebiegać płatność, bo to, że będzie do tego potrzebny dostęp do Internetu jest praktycznie pewne, więc albo w Biedronkach pojawi się darmowe WiFi, albo ograniczymy się tylko do posiadaczy pakietów danych.

Aktualizacja, 06.10.2013:
Wygląda na to, że kolejny raz uruchomienie płatności z przyczyn technicznych zostało opóźnione, nowej daty jeszcze nie podano, ale na pewno nie będzie to 07.10.2013.

Aktualizacja, 16.10.2013:
Nie ma potrzeby tworzyć kolejnego posta, według najnowszych doniesień, gdzieniegdzie można zapłacić smartfonem korzystając z aplikacji PeoPay od banku Pekao SA, ale nie wszędzie się kasjerka na to zgodzi, bo usługa oficjalnie nie wystartowała. Podobno do 18.10.2013 mają trwać jeszcze rozmowy z innymi bankami (poza Aliorem i Getinem) na temat uruchomienia usługi iKasa, jeśli nic z nich nie wyjdzie, to prawdopodobnie już 21.10.2013 płatności mobilne będą oficjalnie dostępne również w Aliorze i Getinie.

Aktualizacja, 21.10.2013:
Wszystko jest już oficjalne i jasne, szczegóły znajdziecie w nowym wpisie - iKasa już jest, co oferuje Pekao, Alior i Getin?
Udostępnij

RO

 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
  Komentarze
  Komentarze na Facebooku

6 komentarze:

 1. Droga do własnego M.25 września 2013 15:35

  Zapowiada się ciekawie.

  Zastanawiam się jak to zostało zrealizowane, żeby nie zabierać czasu i nie tworzyć kolejek przy kasach.

  OdpowiedzUsuń
 2. Super! A już miałem likwidować swój Sync :) teraz zostawię. Robię regularnie zakupy w Biedronce i właściwie tylko tam muszę mieć gotówkę. Bardzo cieszy mnie ta zmiana. Ciekawe, jak będzie z szybkością takie transakcji, bo kartą to potrafi być długo czasem :/

  OdpowiedzUsuń
 3. Tak na prawdę wcale nas to nie urządza... Jeżeli ktoś korzysta już w jakimś banku z bonusów za transakcje kartą to i tak nie zmieni to jego nawyków zakupowych. Sam osobiście omijam biedronkę a robię większe zakupy w lidlu dla obrotów na karcie. Raczej banki nie będą premiować tego typu płatności, jeżeli nie czerpią z tego korzyści, w przeciwieństwie do transakcji plastikiem. Ot, będzie to dla mnie wygodne przy sporadycznych zakupach w Biedzie, kiedy bankomat pod nią nawala...

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak interchange spadnie do 0,5% to bym na wiele bonusów nie liczył ;-) Mnie to urządza, bo bonus mam teraz tylko w Syncu za płatności internetowe i Meritum Bank, a i tak muszę transakcje kartą w BZ WBK robić, żeby dostać premię ;-) Nie przeszkadza to w płaceniu gotówką w Biedronce.

  OdpowiedzUsuń
 5. to jest proste i szybkie już niedługo się o tym dowiesz pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. lipa iko z pko bp nie działa wyszłam roZczarowany

  OdpowiedzUsuń