Aktualizacja portfela - grudzień 2012

Jak widać końca świata nie było, nic się nie zmieniło i nadal trzeba żyć i inwestować, czyli trzeba też wrócić do blogowania bo trochę się ostatnio obijam. Pisaniu nie sprzyja okres przedświąteczny, a też po drodze miałem jeszcze dłuższy wyjazd i tak jakoś się złożyło. O portfelu jednak nie zapomniałem, dokonałem małych zmian w międzyczasie i szykuje się na styczeń nieco bardziej agresywnie.

Kolejna składka wpłacona, kolejna miesięczna opłata pobrana, tym razem wysokości 53,40 PLN, ale portfel i tak nie wygląda źle, dzięki temu co dzieje się ostatnio na WIG20. W ciągu ostatnich 3 tygodni, sam tylko QUE2 zarobił dla mnie ponad 400 PLN i dzięki temu wydatnie udało się zredukować stratę, która obecnie wynosi niespełna 1%, w stosunku do ponad 3,5% na początku miesiąca. To na pewno duży plus, pytanie tylko czy pójdziemy jeszcze wyżej, czy może już czas wypisać się z QUE2, bo rajd był bardzo gwałtowny i pewnie szykuje się jakaś korekta, tyle że nie wiadomo jak długo potrwa.

Jak zaoszczędzić 4% na rachunku za prąd?

Jak zaoszczędzić 4% na rachunku za prąd?
Dzisiaj populistyczny temat, ale może ktoś skorzysta, choć pewnie nie będzie to duża grupa osób, bo trzeba spełnić dwa warunki. Ale po kolei, prądu używamy wszyscy, teoretycznie mamy wolny rynek, można sobie zmienić w dowolnej chwili dostawcę, na takiego, który prąd sprzeda nam najtaniej. W praktyce, różnice są niewielkie, a kraj podzielony niemal po równo na 4 części pomiędzy największych dostawców, czyli PGE, Tauron, Energę i Eneę. Mi przypadło w udziale korzystanie z usług Energii i to jest pierwszy warunek, który trzeba spełnić.

Energa to dosyć nowoczesny operator działający na północy polski, który planuje w najbliższym czasie wszystkim swoim klientom wymienić liczniki na elektroniczne. Elektroniczne liczniki to większe możliwości dla operatora, ale też ułatwienie dla klienta. Energa oferuje też klientom usługę Rozliczenia Rzeczywiste, w jej ramach każdy może sobie odczytać raz w miesiącu ilość zużytej energii, podać ją w systemie rozliczeniowym (online, przez Internet) i zapłacić rachunek tylko za to, co faktycznie zużył i to po fakcie.

Policz o ile spadnie Ci rata po obniżce stóp procentowych

Rada Polityki Pieniężnej dzisiaj kolejny raz obniżyła stopy procentowe o 25 pkt bazowych. Jest to już druga obniżka w ciągu miesiąca, bo o taką samą wartość stopy spadły na początku listopada. WIBOR wyprzedził te ruchy o niemal dokładnie 2 miesiące, bo spada już od początku września i w zasadzie już na początku listopada zdyskontował wartość obu oficjalnych obniżek stóp. W sumie przez ostatnie 3 miesiące, WIBOR3M spadł o 56 punktów bazowych, a to pewnie jeszcze nie koniec.

To oczywiście bardzo dobra wiadomość dla kredytobiorców, którzy mają kredyty hipoteczne w złotówkach, co zresztą podkreślają dzisiaj wszystkie media. Oczywiście to, że spada stawka WIBOR nie oznacza automatycznie, że już za miesiąc Wasza rata spadnie, wszystko zależy od umowy z bankiem. Dla przykładu w PKO BP, stawka WIBOR6M jest sprawdzana co kwartał, jeśli jej zmiana w stosunku do poprzedniego kwartału przekracza 25 pkt bazowych (niezależnie w którą stronę) to oprocentowanie kredytu jest zmieniane.

Zysk i strata miesiąca - listopad 2012

Czas podsumować listopad, który okazał się dla portfela blogowego całkiem łaskawym miesiącem, bo obeszło się bez strat, choć nadal nie wiadomo, gdzie ten rynek zmierza w tej chwili. Trochę gorzej jest pod względem blogowym, bo pojawiło się zaledwie 6 nowych wpisów i raczej nic nie zapowiada, aby w kolejnym miesiącu miało być dużo lepiej, ale kto wie, może tematy same do mnie przyjdą ;-)

Wracając jednak do portfela, jak widać moja inwestycja w ML5 nie wygląda najlepiej, trzeci miesiąc z rzędu jest na minusie i powoli chyba trzeba się zastanowić co z tym fantem zrobić, bo nieco ciąży na bilansie portfela. Na tę chwilę nie podejmuję żadnej decyzji i jeszcze poczekam. Reszta funduszy spisała się lepiej niż można było tego oczekiwać, szczególnie UNK2 daje powody do radości na fali spadku rentowności polskich obligacji i obniżek stóp procentowych, na co dzisiaj zwrócił uwagę Marek. BPH1 to też fundusz obligacji i taż poradził sobie całkiem nieźle. Słabo za to idzie odrabianie strat UNK5, ale póki co wycofywać się z tego funduszu też nie zamierzam.