Aktualizacja wartości portfela

Aktualizacja wartości portfela
Zacznę najpierw od komentarza do poprzedniego wpisu. W zasadzie nie dziwi mnie, że brakuje komentarzy, bo to jeszcze nie ten poziom popularności bloga, dlatego sam będę nieco modyfikował kolejne wpisy w podobnej tematyce. Jak przeczytałem sobie wpis po jakimś czasy wydawał mi się, dosyć sztywno napisany, wszędzie tylko jakieś cyferki i nieliczne komentarze. W przyszłości postaram się to zmienić.

Osobiście przy doborze wspomnianych trzech funduszy do portfela kierowałem się przede wszystkim ich historyczną stopą zwrotu, chyba nie było specjalnie najlepszym argumentem. Odkąd trafiły do portfela i zacząłem je baczniej obserwować, oscylują mniej więcej na tych samym poziomach bez znacznych ruchów w żadną ze stron. Nie mniej jednak wszystkie trzy fundusze stanowią w sumie nieco ponad 17% portfela co nie jest jakąś ogromną sumą. W najbliższej przyszłości raczej nie będę do nich dopłacał, z skupie się głównie na nowych na dwóch nowych funduszach, które pojawiły się w portfelu wraz z ostatnią wpłatą (CS1 i TEMP3).

Fundusze HSBC krajów rozwijających się

Fundusze HSBC krajów rozwijających się
Deklarując gotowość podjęcia się analizy funduszy dostępnych za pośrednictwem takich platform, jak np. ta oferowana przez Skandie, nie do końca zdawałem sobie chyba sprawę, że jednak zajmie to trochę czasu, a i będzie o czym opowiedzieć. Akumulacja tych czynników, plus brak czasu spowodowały niemal tygodniową przerwę w blogowaniu, ale mam nadzieje, że uda się to nadrobić, a sądząc jak narazie po znikomym zainteresowaniu to nikt specjalnie też nad tym tutaj nie ubolewa ;-).

Wróćmy jednak do głównego tematu dzisiejszego wpisu, w którym zajmiemy się popularnymi ostatnio funduszami, które inwestują na rynkach w krajach rozwijających się. W dzisiejszym wpisie skupie się na ofercie HSBC, głównie dlatego, że poza programami regularnego oszczędzania, jednostki tych funduszy można nabyć również np. w SFI mBanku, choć na pewno przysparza to nieco więcej kłopotów, głównie z powodu wysokiej bariery wejścia (pierwsza wpłata min. 4000 PLN) oraz konieczności samodzielnego rozliczenia zysku z inwestycji. Na pierwszy ogień mamy trzy fundusze, których mam dostęp czyli HSBC GIF Chinese Equity (HSBC1 w Skandii), HSBC GIF Global Emerging Markets Equity (HSBC3) oraz HSBC GIF Indian Equity (HSBC4). Jeśli będzie zainteresowanie to być może w kolejnych wpisach podam również nieco informacji na temat innych subfunduszy, które w Skandii nie są dostępne.

Nowe fundusze w portfelu i kilka słów o IPO PZU

Nowe fundusze w portfelu i kilka słów o IPO PZU
Tematykę funduszy, które posiadam w portfelu, i które oferuje Skandia obiecywałem już kilkakrotnie poruszyć, jednak nadal zastanawiam się jak to sensownie podzielić, aby nie plątać się w zeznaniach. Pierwszy pomysł to podział towarzystwami, czyli po prostu opis funduszy jakie w swojej ofercie mają poszczególne instytucje finansowe. Natomiast drugi to podział pod względem rodzaju inwestycji jakich dokonuje dana grupa funduszy. Pierwszy z nich byłby zapewne lepszy jeśli chodzi o przejrzenie i porównanie oferty poszczególnych TFI, jednak skoro Skandia daje nam dostęp do ich wszystkich to ostatecznie chyba skupie się na grupach funduszy inwestujących w dany rodzaj aktywów. Przy okazji pozwoli mi to na porównanie wyników jakie osiągają i wybór tych, które radzą sobie najlepiej. Nie mniej jednak jestem otwarty również na Wasze sugestie, a temat powinien zainteresować szerszą grupę czytelników, między innymi z tego względu, że np. fundusze prowadzone przez HSBC można nabyć za pośrednictwem SFI mBanku (z tym, że nieco zaporowa jest kwota pierwszej wpłaty).

Aegon - czyli zadzwoń do konsultanta

Aegon - czyli zadzwoń do konsultanta
Zaczne może jednak od nieco innej kwestii. Wszyscy dobrze wiedzą co wydarzyło się w sobotę rano i chyba nie ma wątpliwości, że było to wydarzenie dramatyczne, dlatego tym bardziej jestem zniesmaczony tym co dzieje się od wczoraj. Niestety wygląda na to, że w naszym kraju nie da się zaprowadzić spokoju nawet na kilka dni, bo zawsze pojawi się powód do podziału. Osobiście daleko mi do popierania pomysłu pochówku prezydenta i jego małżonki na Wawelu, ale chyba chociaż w chwili, gdy patrzy na nas cały Świat, pasowałoby zachować się godnie, a nie organizować pyskówki i protesty. To tylko tak w kilku słowach, chciałem podzielić się swoją opinią.

Wróćmy jednak do tematu przewodniego, czyli do programów regularnego oszczędzania. Tym razem na celownik wziąłem ofertę innego, zagranicznego i dużego towarzystwa ubezpieczeniowego jakim jest Aegon. Część z Was zapewne kojarzy tą firmę z dosyć nietypowych reklam, które pojawiły się przy okazji wejścia firmy na nasz rodzimy rynek, nie tylko z ofertą inwestycyjną, ale również OFE.



Zmiany w portfelu funduszy

Zmiany w portfelu funduszy
Dopadła mnie dosyć długa przerwa świąteczna już na początku blogowania, a jak już raz coś przerwiesz to później ciężko wrócić do rutyny pisania. Mam nadzieje, że tym krótkim wpisem uda mi się powrócić do częstszych publikacji tekstów na blogu.

Dzisiejszy wpis w zasadzie dotyczy dwóch kwestii, jak już wcześniej wspominałem, do tej pory wpłaciłem Skandii dwie roczne, jednorazowe składki, co w początkowej fazie spowodowało u mnie ogromne straty, a przez ostatni rok jeszcze większe zyski. Nie mniej jednak od teraz, przechodzę na wpłaty miesięczne, aby lepiej reagować na zmiany na rynku (możliwość nadpłaty składek regularnych, np. w okresie spadków cen akcji itp.) a także aby uśredniać ceny zakupu, co według wielu jest jedną z najlepszych metod inwestycyjnych.